Sokağı kirleten hayvan sahiplerine ceza talebi

iseyen_kopek kadınAntalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu’nun 18 Aralık 2015 tarihli, ‘Sokaklardaki Başıboş Hayvanlar ve Sebep Oldukları Bulaşıcı Hastalıklar’ konulu toplantısı rapor haline getirilerek, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü gibi birimlere gönderildi.

Bu kurumlardan temsilcilerin de yer aldığı toplantının raporunda, yıl içerisinde Serik ve Kepez ilçelerinde bir sokak kedisinde kuduz hastalığı tespit edildiği duyumu üzerine Kepez ilçesinde hizmet veren barınaktaki hayvanların kediyle temasta olduğundan tecrite alındığı belirtildi.

HAYVANLAR ANTALYA’YI TERCİH EDİYOR

Raporda dikkat çeken bir ayrıntıda, Antalya’daki iklim koşullarının uygunluğu, sokak hayvanlarının kenti tercih etme sebebi olarak gösterildi. Hayvanların bölgemizde yaşama olanağı bulabildiği, çevre illerde barınak olmaması, Antalya’da yeterince barınak bulunması gibi nedenlerin de hayvan sayısının artış sebepleri olarak kaydedildi.

YILDA 27 BİN AŞI

Antalya’da ortalama yılda 27 bin hayvanın aşılandığı anlatılan raporda, buna rağmen hayvanlarda kuduz saptandığı, bu hastalığın ev hayvanlarına ve insanlara geçme olasılığı olduğu belirtildi. Birkaç yıl önce kente Dağbeli ve Döşemealtı’ndan giriş yaptığı tespit edilen tilkilerde kuduz vakası görüldüğü ve kuduzlu tilkinin bir keçiye saldırarak hastalığın bulaşmasına neden olduğu dile getirildi.

PARK VE BAHÇELER RİSK ALANI

Sokak hayvanlarından bulaşan ikinci önemli bir hastalığın da kist hidatik olduğuna işaret edilen raporda, bu hastalığın sokak hayvanlarının dışkılarıyla bıraktıkları tenyanın akciğer ve karaciğere yerleşerek organ hasarına sebep olmasıyla açığa çıktığı belirtildi. Gezi alanları, parklar ve bahçeler, kaldırımlar risk alanı olarak gösterildi.

ÖNERİLER ŞÖYLE

Raporun öneri kısmında ise kedi ve köpek tırmalama veya ısırma olayı olduğunda hemen sabunlu suyla yıkanılması ve hemen aşıya gidilmesinin halka öğretilmesi istendi. Grubun diğer önerileri ise şöyle sıralandı;

“Evcil hayvanlar Tarım İl Müdürlüğü tarafından ücretsiz aşılanmalı ve bu konuda hayvan sahipleri bilgilendirilmeli. Tarım İl Müdürlüğü ve belediye işbirliğiyle sokak hayvanları kısırlaştırılmalı, aşılanmalı ve kayıt altına alınmalı. İnsanların hayvanları bulundukları ortamdan uzaklaştırarak barınakların bulunduğu yerlere çuvallarla bırakmaları doğru bir önlem değil. Hayvan besleyenlerin kısırlaştırma yapması mecburi kılınmalı. Mobil kısırlaştırma aracı devreye sokulmalı. Her mahallede – Antalya’da en az 10 tane- bakımevi yapılmalı. Sahipli hayvan barınağa kabul edilmemeli. Barınaklar sahipsiz hayvanlara hizmet vermeli. Hayvan dışkılarının sokağa yaptırılması önlenmeli, yaptıran hayvan sahiplerine ise cezai işlem uygulanmalı.”

Ref: www.haberci07.com/sokagi-kirleten-hayvan-sahiplerine-ceza-talebi/16221/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir