Köpekler ne yer ne yemez? Köpeklere hangi gıdalar zararlıdır?

Köpekler ne yer ne yemez sorusunun cevabı bazen köpekten köpeğe değişmekle beraber  sağlıklı gelişebilmek için iyi beslenmeye, sıcak bir ortama ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Sütten kesildikten sonra 6 aylık olana kadar günde üç-dört kez beslenmeleri gerekir. 6 aydan sonra olgunlaşana kadar günde iki kere, olgunlaştıktan sonra da günde bir kez beslenmeleri yeterlidir. Ancak özellikle büyük köpek sahipleri günde iki kez beslemeyi tercih ederler.




Köpeğin yaşam stiline, ırkına ve cüssesine göre günlük yiyecek ihtiyacı tespit edilmeli, bu miktar aşılmamalıdır. Enikler yetişkin köpeklerin yaklaşık iki katı enerjiye ihtiyaç duyarlar ancak göbekli iseler bu fazla kilolu oldukları anlamına gelir. Eniklerde aşırı kilo iskelet rahatsızlıklarına neden olabildiği gibi, yetersiz beslenme de gelişimlerini ve enerji düzeylerini etkiler.

Köpekler ne yer ne yemez ? 

Köpekler ne yer ne yemez sorusundan daha önemlisi  çoğu şeyleri yediklerinden aşağıda belirtilen zararlı şeylerin dışında yedikleri şeyleri yemeleridir.

1) Soğan ve sarımsak: Yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız bu iki sebze köpekler için çok tehlikelidir. Pişmemiş soğan ve sarımsak daha da tehlikeli olmakla birlikte, pişmiş olarak da yedirmeyin. Bu yiyecekler köpeklerde zehirlenmeye sebep olabilmektedir. Maalesef zehirlenmenin belirtileri yedikten üç dört gün sonra ortaya çıkmaktadır. Zehirlenme belirtisi olarak köpeğiniz tembelleşecektir ve idrarı turuncu veya koyu kırmızı olacaktır.

2) Çikolata: Çikolata köpeklerin sağlığını tehdit eden yiyeceklerin başında gelmektedir. Çikolatada bulunan kafein ve theobromin maddesi hayvanlar için ölümcül olabilmektedir. Bitter çikolata normal çikolatadan çok daha tehlikelidir. Eğer köpeğiniz çikolata yuttuysa karın ağrısı, huzursuzluk ve kusma gibi belirtileri olabilir. Çok miktarda yemesi durumunda ölümle sonuçlanan durumlar olabilir. Bu nedenle çikolatayı köpeğinizden uzak tutun.

3) Avokado: Meyvesi dahil olmak üzere avokado ağacının hemen hemen her bölümü hayvanlar için zehirlidir. Köpeğinizin gerçek anlamda zehirlenebilmesi için oldukça çok yemesi gerekir. Zehir sadece kabuğunda ve içinde değil posasında da mevcuttur o sebeple hiçbir şekilde köpeğinize yedirmeyiniz.

4) Ksilitol: Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz şekersiz sakız ve diğer şekersiz ürünlerin içinde bulunan bu madde, köpekler için oldukça tehlikelidir. Yapay tatlandırıcılar insanlar için sorun teşkil etmezler ancak bir köpek yuttuğunda kan şekeri birden düşecektir. Köpeğinizin çok miktarda ksilitol tüketmesi, karaciğerinin iflas etmesine neden olabilir.

5) Tavuk: Kümes hayvanları zehir içerdiği için değil kemiklerinden ötürü köpeğinizin sağlığına zararlıdır. Tavuk kemikleri köpeklerde mide ve bağırsak bozukluklarına sebep olabilir. Köpeğinize pişmemiş tavuk vermek daha sağlıklıdır. Pişmiş kemik, köpekler için ölümcül olabilir.

6) Küflü yiyecekler: Küfler köpeğin vücudunda farklı ve çok tehlikeli yapılara dönüşebilir ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

7) Koçanının üzerinde mısır: Mısır koçanı köpeğinizin çiğnemesi için bir sakıncası yok gibi görünebilir ancak ölümle sonuçlanabilecek bağırsak hastalığına sebep olabilmektedir.

8) Süt ürünleri: Köpeğinize süt veya dondurma vermeyin. Köpekler laktoza karşı duyarlıdır ve aşırı laktoz alımı rahatsızlanmalarına sebep olabilir. Köpeğinizde yoğun gaz ve ishale sebep olabilir. Az miktarda peynir ve yoğurt yedirmeniz daha iyi olacaktır çünkü onlar daha az miktarda laktoz içermektedir.

9) Çiğ somon: Köpeğinizin pişmiş somon yemesinde bir sorun yoktur, ancak çiğ somon yemesi somon zehirlenmesine neden olabilir. Hastalık, parazit ve parvovirüslerden kaynaklanmaktadır. En yaygın belirtisi yedikten bir hafta sonra yüksek ateşle birlikte kusma ve sarı kanlı ishaldir. Erken müdahale için mutlaka bir veterinere götürün.

10) Ciğer: Az miktarda pişmiş hayvan ciğeri köpeğiniz için iyi olabilir fakat çok vermekten kaçının. Ciğer yüksek miktarda A Vitamini içerdiğinden hayvanlar için zehirleyici etkisi olabilir. Kemiklerde deformasyona sebep olabilir.

11) Erik, kayısı, şeftali, kiraz ve armut: Bu tür meyvelerin çekirdeklerinin içerdiği bazı maddeler köpeğinizin zehirlenmesine yol açabilir. Bu gibi zehirlenmelerin semptomları kusma, ishal, taşikardi olabilir ve bu zehirlenmeler koma veya ölüm durumlarıyla sonuçlanabilir. Bu meyvelerin çekirdekleri, sapları ve yaprakları da köpeğiniz için zararlıdır. Bunları ancak sizin kontrolünüzde ve az miktarda yemelidir.

12) Mantar: İnsanlarda olduğu gibi mantar tüketimi köpekler için de risklidir. Mantar yemesi sonucu karaciğerle ilgili rahatsızlıklar yaşayabilir.

13) Ceviz: Fosfor bakımından çok zengin olan ceviz, etçiller için hazmı oldukça zor olduğu için önerilen bir yiyecek değildir.

14) Lahana, şalgam ve patates: Bu yiyeceklerin tüketimi ise midede ishale neden olabilecek bazı gazların oluşmasına neden olacağı için önerilmez. Veteriner kontrolünde alınabilir.

15) Şekerli gıdalar: Obeziteye, diş problemlerine ve şeker hastalığına sebep olabilir.

 




Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir