Köpekler neden yalar? Köpek yalamasının anlamı nedir?

Kopekler neden yalar ? Köpeklerin sahiplerinin yüzlerini yalamasının ana sebebi temizlik içindir. Benzer içgüdüyü sizi temizlemek için, de kullanmaktadır. Köpekler yüzünüzü yalamanın bunun yanı sıra sizi temizlemenin, korumadan sonrasında en önemli görevleri arasında yer aldığını düşünürler. Onlara göre sahiplerinin temizlikleri de köpeklerin bir işidir.Köpeklerin insanları yalamasının diğer bir sebebi ise, köpekler yavru iken öğrendikleri köpek davranışının bir parçası olduğu içindir. Anne köpekler yeni doğan yavrularının üstünde kalan plasenta parçacıklarını temizlemek adına, yavrularını yalarlar. Bu davranış yanlızca yavruları temizlemek için, değil, bunun yanı sıra anne ile yavrular arasındaki bağı güçlendirmektedir. Anne yalayarak yavrusuna şefkat göster. Bu hareket ayriyeten  köpek yavrularının vücutlarındaki kan dolaşımını ayrıca hazmı artırmaya yarar sağlar. Yaralarının iyileşmesi amacıyla yaraları yalarlar.  Ayrıca yalama tarzı annelik iç güdüsü yanı sıra sevgisini uyarır. Bu sebeple belki de köpekler sevgilerini ve ilgilerini göstermek için, sahiplerini yalarlar.
Yavru köpekler annelerinin yüzlerini yaladıkları vakit anne köpeğin çiğnediği yiyecekleri istemektedirler. Çiğnenmiş yiyecekler yavrular için, kolay yiyebilmek için en iyi yiyecekler arasındadır.

Bazı köpeklerin iç güdüleri  üzgün olduğunuzu hissederse köpeğiniz sizi bu durumda yalayabilir. Yalnızca neşelendirmek için dahi sizi yalayabilir.
Yetişkin bir köpek bir kaç değişik nedenle de yalaya bilmektedir. Köpekler genelde sürü hayvanlarıdır. Sürüdeki alfa erkeği takip etmeye meyillidir. Sürüde dominant olduğunu zanneden alfa erkeği kendisine saygı ister. Sürüdeki içerisindeki diğer köpekler yalayarak saygılarını ona gösterirler. Bu şey bir evcil köpek içinde aynı konumdadır. Evcil köpekler de sahiplerini alfa erkeği olarak görebilir yanı sıra komutlarına itaat ettiğinin bir göstergesi şeklinde sahibini yalayabilir. Üstelik yalamak köpeklerin kişiler hakkında birden çok bilgi sahibi olmasına da yardımcı olmaktadır. Cildimizde ter bezleri bulunur. Terlediğimiz vakit su, tuz ve ayrıca öteki atık maddelerin yanı sıra kimyasal sinyaller de yollarız. Köpeğiniz sizleri yaladığında bu sinyallerden sahibinin mutsuz, huzurlu veyahutta korkmuş olduğunu anlarlar.

Strese giren köpek kendini yalar

Köpekler neden yalar sorusunun bir cevabı da devamlı kendini yalayan bir köpeğin streslere girmiş, yada bir sağlık probleminin oluşudur. Evdeki yakın bir aile bireyi evi terk ettiyse veyahutta köpeğinizi evde uzun zaman yalnız bıraktığınızda, köpeğiniz de yalnızlık anksiyetesi gelişir. Rutininin bozulması, kompulsif yalamaya yol açabilmektedir. Yaralanma yada bir ten lezyonu da köpeğinizin devamlı kendisini yalamasına neden olabilmektedir. Endişeli bir köpek de kendini, etrafındaki eşyaları bunun yanı sıra hatta sizi dahi devamlı yalayabilir. Bu problemi çözmek adına, en iyi yol köpeğinizin neyden rahatsız olduğudur. Eğer bunun nedeni bir yaralanma veyahutta hastalık ise, tedavisi için köpeğinizi bir veterinere götürmeniz gerekir. Köpeklerdeki ayrılık endişelerini daha da fazla sevgi ve ilgi vererek bu durum çözülebilir. Köpeğinizin anksiyete probleminin üstesinden gelme de yardımcı olabilecek ilaçlar için veterineriniz ile görüşebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir