Hayvan Bakıcısı http://www.hayvanbakicisi.com Thu, 01 Jun 2017 09:51:30 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.2 42059910 Köpekler neden yalar? Köpek yalamasının anlamı nedir? http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/24/kopekler-neden-yalar/ http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/24/kopekler-neden-yalar/#respond Tue, 24 Jan 2017 07:41:48 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=6022 Kopekler neden yalar ? Köpeklerin sahiplerinin yüzlerini yalamasının ana sebebi temizlik içindir. Benzer içgüdüyü sizi temizlemek için, de kullanmaktadır. Köpekler yüzünüzü yalamanın bunun yanı sıra sizi temizlemenin, korumadan sonrasında en önemli görevleri arasında yer aldığını düşünürler. Onlara göre sahiplerinin temizlikleri de köpeklerin bir işidir. Köpeklerin insanları yalamasının diğer bir sebebi ise, köpekler yavru iken öğrendikleri […]

Köpekler neden yalar? Köpek yalamasının anlamı nedir? yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Kopekler neden yalar ? Köpeklerin sahiplerinin yüzlerini yalamasının ana sebebi temizlik içindir. Benzer içgüdüyü sizi temizlemek için, de kullanmaktadır. Köpekler yüzünüzü yalamanın bunun yanı sıra sizi temizlemenin, korumadan sonrasında en önemli görevleri arasında yer aldığını düşünürler. Onlara göre sahiplerinin temizlikleri de köpeklerin bir işidir.
Köpeklerin insanları yalamasının diğer bir sebebi ise, köpekler yavru iken öğrendikleri köpek davranışının bir parçası olduğu içindir. Anne köpekler yeni doğan yavrularının üstünde kalan plasenta parçacıklarını temizlemek adına, yavrularını yalarlar. Bu davranış yanlızca yavruları temizlemek için, değil, bunun yanı sıra anne ile yavrular arasındaki bağı güçlendirmektedir. Anne yalayarak yavrusuna şefkat göster. Bu hareket ayriyeten  köpek yavrularının vücutlarındaki kan dolaşımını ayrıca hazmı artırmaya yarar sağlar. Yaralarının iyileşmesi amacıyla yaraları yalarlar.  Ayrıca yalama tarzı annelik iç güdüsü yanı sıra sevgisini uyarır. Bu sebeple belki de köpekler sevgilerini ve ilgilerini göstermek için, sahiplerini yalarlar.
Yavru köpekler annelerinin yüzlerini yaladıkları vakit anne köpeğin çiğnediği yiyecekleri istemektedirler. Çiğnenmiş yiyecekler yavrular için, kolay yiyebilmek için en iyi yiyecekler arasındadır.

Bazı köpeklerin iç güdüleri  üzgün olduğunuzu hissederse köpeğiniz sizi bu durumda yalayabilir. Yalnızca neşelendirmek için dahi sizi yalayabilir.
Yetişkin bir köpek bir kaç değişik nedenle de yalaya bilmektedir. Köpekler genelde sürü hayvanlarıdır. Sürüdeki alfa erkeği takip etmeye meyillidir. Sürüde dominant olduğunu zanneden alfa erkeği kendisine saygı ister. Sürüdeki içerisindeki diğer köpekler yalayarak saygılarını ona gösterirler. Bu şey bir evcil köpek içinde aynı konumdadır. Evcil köpekler de sahiplerini alfa erkeği olarak görebilir yanı sıra komutlarına itaat ettiğinin bir göstergesi şeklinde sahibini yalayabilir. Üstelik yalamak köpeklerin kişiler hakkında birden çok bilgi sahibi olmasına da yardımcı olmaktadır. Cildimizde ter bezleri bulunur. Terlediğimiz vakit su, tuz ve ayrıca öteki atık maddelerin yanı sıra kimyasal sinyaller de yollarız. Köpeğiniz sizleri yaladığında bu sinyallerden sahibinin mutsuz, huzurlu veyahutta korkmuş olduğunu anlarlar.

Strese giren köpek kendini yalar

Köpekler neden yalar sorusunun bir cevabı da devamlı kendini yalayan bir köpeğin streslere girmiş, yada bir sağlık probleminin oluşudur. Evdeki yakın bir aile bireyi evi terk ettiyse veyahutta köpeğinizi evde uzun zaman yalnız bıraktığınızda, köpeğiniz de yalnızlık anksiyetesi gelişir. Rutininin bozulması, kompulsif yalamaya yol açabilmektedir. Yaralanma yada bir ten lezyonu da köpeğinizin devamlı kendisini yalamasına neden olabilmektedir. Endişeli bir köpek de kendini, etrafındaki eşyaları bunun yanı sıra hatta sizi dahi devamlı yalayabilir. Bu problemi çözmek adına, en iyi yol köpeğinizin neyden rahatsız olduğudur. Eğer bunun nedeni bir yaralanma veyahutta hastalık ise, tedavisi için köpeğinizi bir veterinere götürmeniz gerekir. Köpeklerdeki ayrılık endişelerini daha da fazla sevgi ve ilgi vererek bu durum çözülebilir. Köpeğinizin anksiyete probleminin üstesinden gelme de yardımcı olabilecek ilaçlar için veterineriniz ile görüşebilirsiniz.
Köpekler neden yalar? Köpek yalamasının anlamı nedir? yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/24/kopekler-neden-yalar/feed/ 0 6022
Köpekler ne yer ne yemez? Köpeklere hangi gıdalar zararlıdır? http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/23/kopekler-ne-yer-ne-yemez/ http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/23/kopekler-ne-yer-ne-yemez/#respond Mon, 23 Jan 2017 18:05:29 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=6015 Köpekler ne yer ne yemez sorusunun cevabı bazen köpekten köpeğe değişmekle beraber  sağlıklı gelişebilmek için iyi beslenmeye, sıcak bir ortama ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Sütten kesildikten sonra 6 aylık olana kadar günde üç-dört kez beslenmeleri gerekir. 6 aydan sonra olgunlaşana kadar günde iki kere, olgunlaştıktan sonra da günde bir kez beslenmeleri yeterlidir. Ancak özellikle büyük […]

Köpekler ne yer ne yemez? Köpeklere hangi gıdalar zararlıdır? yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Köpekler ne yer ne yemez sorusunun cevabı bazen köpekten köpeğe değişmekle beraber  sağlıklı gelişebilmek için iyi beslenmeye, sıcak bir ortama ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Sütten kesildikten sonra 6 aylık olana kadar günde üç-dört kez beslenmeleri gerekir. 6 aydan sonra olgunlaşana kadar günde iki kere, olgunlaştıktan sonra da günde bir kez beslenmeleri yeterlidir. Ancak özellikle büyük köpek sahipleri günde iki kez beslemeyi tercih ederler.
Köpeğin yaşam stiline, ırkına ve cüssesine göre günlük yiyecek ihtiyacı tespit edilmeli, bu miktar aşılmamalıdır. Enikler yetişkin köpeklerin yaklaşık iki katı enerjiye ihtiyaç duyarlar ancak göbekli iseler bu fazla kilolu oldukları anlamına gelir. Eniklerde aşırı kilo iskelet rahatsızlıklarına neden olabildiği gibi, yetersiz beslenme de gelişimlerini ve enerji düzeylerini etkiler.

Köpekler ne yer ne yemez ? 

Köpekler ne yer ne yemez sorusundan daha önemlisi  çoğu şeyleri yediklerinden aşağıda belirtilen zararlı şeylerin dışında yedikleri şeyleri yemeleridir.

1) Soğan ve sarımsak: Yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız bu iki sebze köpekler için çok tehlikelidir. Pişmemiş soğan ve sarımsak daha da tehlikeli olmakla birlikte, pişmiş olarak da yedirmeyin. Bu yiyecekler köpeklerde zehirlenmeye sebep olabilmektedir. Maalesef zehirlenmenin belirtileri yedikten üç dört gün sonra ortaya çıkmaktadır. Zehirlenme belirtisi olarak köpeğiniz tembelleşecektir ve idrarı turuncu veya koyu kırmızı olacaktır.

2) Çikolata: Çikolata köpeklerin sağlığını tehdit eden yiyeceklerin başında gelmektedir. Çikolatada bulunan kafein ve theobromin maddesi hayvanlar için ölümcül olabilmektedir. Bitter çikolata normal çikolatadan çok daha tehlikelidir. Eğer köpeğiniz çikolata yuttuysa karın ağrısı, huzursuzluk ve kusma gibi belirtileri olabilir. Çok miktarda yemesi durumunda ölümle sonuçlanan durumlar olabilir. Bu nedenle çikolatayı köpeğinizden uzak tutun.

3) Avokado: Meyvesi dahil olmak üzere avokado ağacının hemen hemen her bölümü hayvanlar için zehirlidir. Köpeğinizin gerçek anlamda zehirlenebilmesi için oldukça çok yemesi gerekir. Zehir sadece kabuğunda ve içinde değil posasında da mevcuttur o sebeple hiçbir şekilde köpeğinize yedirmeyiniz.

4) Ksilitol: Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz şekersiz sakız ve diğer şekersiz ürünlerin içinde bulunan bu madde, köpekler için oldukça tehlikelidir. Yapay tatlandırıcılar insanlar için sorun teşkil etmezler ancak bir köpek yuttuğunda kan şekeri birden düşecektir. Köpeğinizin çok miktarda ksilitol tüketmesi, karaciğerinin iflas etmesine neden olabilir.

5) Tavuk: Kümes hayvanları zehir içerdiği için değil kemiklerinden ötürü köpeğinizin sağlığına zararlıdır. Tavuk kemikleri köpeklerde mide ve bağırsak bozukluklarına sebep olabilir. Köpeğinize pişmemiş tavuk vermek daha sağlıklıdır. Pişmiş kemik, köpekler için ölümcül olabilir.

6) Küflü yiyecekler: Küfler köpeğin vücudunda farklı ve çok tehlikeli yapılara dönüşebilir ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

7) Koçanının üzerinde mısır: Mısır koçanı köpeğinizin çiğnemesi için bir sakıncası yok gibi görünebilir ancak ölümle sonuçlanabilecek bağırsak hastalığına sebep olabilmektedir.

8) Süt ürünleri: Köpeğinize süt veya dondurma vermeyin. Köpekler laktoza karşı duyarlıdır ve aşırı laktoz alımı rahatsızlanmalarına sebep olabilir. Köpeğinizde yoğun gaz ve ishale sebep olabilir. Az miktarda peynir ve yoğurt yedirmeniz daha iyi olacaktır çünkü onlar daha az miktarda laktoz içermektedir.

9) Çiğ somon: Köpeğinizin pişmiş somon yemesinde bir sorun yoktur, ancak çiğ somon yemesi somon zehirlenmesine neden olabilir. Hastalık, parazit ve parvovirüslerden kaynaklanmaktadır. En yaygın belirtisi yedikten bir hafta sonra yüksek ateşle birlikte kusma ve sarı kanlı ishaldir. Erken müdahale için mutlaka bir veterinere götürün.

10) Ciğer: Az miktarda pişmiş hayvan ciğeri köpeğiniz için iyi olabilir fakat çok vermekten kaçının. Ciğer yüksek miktarda A Vitamini içerdiğinden hayvanlar için zehirleyici etkisi olabilir. Kemiklerde deformasyona sebep olabilir.

11) Erik, kayısı, şeftali, kiraz ve armut: Bu tür meyvelerin çekirdeklerinin içerdiği bazı maddeler köpeğinizin zehirlenmesine yol açabilir. Bu gibi zehirlenmelerin semptomları kusma, ishal, taşikardi olabilir ve bu zehirlenmeler koma veya ölüm durumlarıyla sonuçlanabilir. Bu meyvelerin çekirdekleri, sapları ve yaprakları da köpeğiniz için zararlıdır. Bunları ancak sizin kontrolünüzde ve az miktarda yemelidir.

12) Mantar: İnsanlarda olduğu gibi mantar tüketimi köpekler için de risklidir. Mantar yemesi sonucu karaciğerle ilgili rahatsızlıklar yaşayabilir.

13) Ceviz: Fosfor bakımından çok zengin olan ceviz, etçiller için hazmı oldukça zor olduğu için önerilen bir yiyecek değildir.

14) Lahana, şalgam ve patates: Bu yiyeceklerin tüketimi ise midede ishale neden olabilecek bazı gazların oluşmasına neden olacağı için önerilmez. Veteriner kontrolünde alınabilir.

15) Şekerli gıdalar: Obeziteye, diş problemlerine ve şeker hastalığına sebep olabilir.

 
Köpekler ne yer ne yemez? Köpeklere hangi gıdalar zararlıdır? yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/23/kopekler-ne-yer-ne-yemez/feed/ 0 6015
“Golden Çetesi” Bodrum Barınağında http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/22/golden-cetesi-bodrum-barinaginda/ http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/22/golden-cetesi-bodrum-barinaginda/#respond Sun, 22 Jan 2017 16:16:02 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=5981 Muğla’nın Bodrum İlçesinde 12 köpekten oluşan golden çetesine bakan kaptan Şenol Özbakan, bir süre önce akciğer rahatsızlığı, kalp yetmezliği ve KOAH nedeniyle Bodrum’dan Aydın’a sevk edilen Özbakan, çoklu organ yetmezliğinden yaşamını yitirdi. Özbakan’ın hastaneye kaldırılmasından itibaren kızının da onayıyla köpeklere, emekli Dr. Aylin Yıldız Schwarz bakmaya başladı. Ancak bir süre sonra Özbakan’ın kızı Yağmur Özbakan, […]

“Golden Çetesi” Bodrum Barınağında yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Muğla’nın Bodrum İlçesinde 12 köpekten oluşan golden çetesine bakan kaptan Şenol Özbakan, bir süre önce akciğer rahatsızlığı, kalp yetmezliği ve KOAH nedeniyle Bodrum’dan Aydın’a sevk edilen Özbakan, çoklu organ yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

Özbakan’ın hastaneye kaldırılmasından itibaren kızının da onayıyla köpeklere, emekli Dr. Aylin Yıldız Schwarz bakmaya başladı. Ancak bir süre sonra Özbakan’ın kızı Yağmur Özbakan, köpekleri geri istedi. Güvercinlik Jandarma Karakolu’na giden Özbakan, Schwarz’dan şikayetçi oldu. Ancak, ellerinde, köpeklerin kime ait olduğuyla ilgili kimlik kartı bulunmadığı için bir işlem yapılamadı. Özbakan ile hayvanseverler arasındaki tartışma, sosyal paylaşım sitelerinde de sürdü.

Bodrum Belediyesi zabıta ekipleri ve Bodrum Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakım Merkezi yetkilileri, köpekleri Schwarz’ın villasından alarak barınağa getirdi. Golden çetesinin 12 üyesi, yaklaşık 600 sokak köpeğiyle birlikte yaşamını sürdürmeye başladı.

Özbakan kızı Yağmur Özbakan ise DHA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, “Babamın yıllarca baktığı köpekler hakkında bilgim dışında her şey söylendi. Hakarete varan açıklamalar yapıldı. Ben ‘Golden çetesi’ni yalnız bırakmayacağım. Pazartesi günü 12 köpeği alarak temin ettiğim bir yere nakledeceğiz. Gittikleri yerde yine birbirlerinden ayrılmayacaklar. Kimse babamın bıraktığı can dostları üzerinden prim yapmaya çalışmasın. Babamın ruhu sızlıyor. Golden çetesine çok güzel bir yer temin ettim” dedi. Köpeklerin evinden alınmasına tepkili olan Yıldız Schwarz ise basın mensuplarının telefonlarına yanıt vermedi. Tartışmalara dahil edildiklerini söyleyen Bodrum Hayvan Hakları Derneği Başkanı Füsun Uslu, “Ortada bir golden çetesi var ve güzelim hayvanlar üzerinden hoş olmayan tartışmalar yaşanırken derneğimizi de bu işe karıştırmak istiyorlar. Şenol kaptanın ölümünden bu yana köpeklerin ne olacağı ile ilgili hiçbir girişimde bulunmadık, hiçbir konuya dahil olmadık. Sonuçta bir kızı var ve kararı o verecekti, bu nedenle derneğimizi suçlamaları doğru değil. Bugün köpekleri barınağa getirmişler, bundan dahi bilgimiz yok” dedi.

 Ref: sozcu.com.tr

“Golden Çetesi” Bodrum Barınağında yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/22/golden-cetesi-bodrum-barinaginda/feed/ 0 5981
Bu kuçu kuçuya bu yapılır mı? http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/22/bu-kucu-kucuya-bu-yapilir-mi/ http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/22/bu-kucu-kucuya-bu-yapilir-mi/#respond Sun, 22 Jan 2017 12:39:30 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=5978 Bu kuçu kuçuya bu yapılır mı? yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Bu kuçu kuçuya bu yapılır mı? yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/22/bu-kucu-kucuya-bu-yapilir-mi/feed/ 0 5978
Isparta Belediyesi Bölgesel Hayvan Barınağı http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/21/isparta-belediyesi-bolgesel-hayvan-barinagi/ http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/21/isparta-belediyesi-bolgesel-hayvan-barinagi/#respond Sat, 21 Jan 2017 21:25:07 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=5962 Isparta Belediyesi eski Burdur Yolu üzerinde 49 dönümlük ormanlık alan içerisinde Hayvan Barınağı kurma çalışmalarına devam ediyor. Antalya ve Burdur gibi çevre illere de hizmet edecek bölgesel barınak içerisinde kedi ve köpek evlerinin bulunduğu hayvan barınağında, kedi ve köpekler için ayrı ayrı hastane, kısırlaştırma merkezleri, ameliyathane, anne ve yavruların aynı yerde kalabilecekleri yuvalar, normal yuvalar […]

Isparta Belediyesi Bölgesel Hayvan Barınağı yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Isparta Belediyesi eski Burdur Yolu üzerinde 49 dönümlük ormanlık alan içerisinde Hayvan Barınağı kurma çalışmalarına devam ediyor. Antalya ve Burdur gibi çevre illere de hizmet edecek bölgesel barınak içerisinde kedi ve köpek evlerinin bulunduğu hayvan barınağında, kedi ve köpekler için ayrı ayrı hastane, kısırlaştırma merkezleri, ameliyathane, anne ve yavruların aynı yerde kalabilecekleri yuvalar, normal yuvalar ve karantina bölgeleri de yapıldı. Köpekler için ayrıca ormanlık alan içerisinde doğal barınaklarda bulunacak. Bakımı tamamlanan hayvanlar doğal  bir ortamda yaşayacak. İnsanlarında  şehrin gürültüsünden pisliğinden uzak böyle yeşillik bir ortam içinde yaşayabilmesi güzel olurdu.

Isparta Belediyesi Bölgesel Hayvan Barınağı yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/21/isparta-belediyesi-bolgesel-hayvan-barinagi/feed/ 0 5962
Bursa’da sahibinin tabutunu bekleyen köpek http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/21/bursada-sahibinin-tabutunu-bekleyen-kopek/ http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/21/bursada-sahibinin-tabutunu-bekleyen-kopek/#comments Sat, 21 Jan 2017 19:44:11 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=5955 Bursa ilinde vefat eden sahibinin cenaze arabasını evden camiye kadar takip eden ve cenaze defin işlemi sonuna kadar tabutun başında bekleyen köpeğin bu vefalı davranışı görenlerin gözlerini yaşarttı. Artık kendisini onun gibi sevecek birilerini bulabilecek mi acaba…  

Bursa’da sahibinin tabutunu bekleyen köpek yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Bursa ilinde vefat eden sahibinin cenaze arabasını evden camiye kadar takip eden ve cenaze defin işlemi sonuna kadar tabutun başında bekleyen köpeğin bu vefalı davranışı görenlerin gözlerini yaşarttı.
Artık kendisini onun gibi sevecek birilerini bulabilecek mi acaba…

 


Bursa’da sahibinin tabutunu bekleyen köpek yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/21/bursada-sahibinin-tabutunu-bekleyen-kopek/feed/ 1 5955
BEYKOZ HAYVAN BARINAĞI http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/01/istanbul-beykoz-barinagi/ http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/01/istanbul-beykoz-barinagi/#respond Sun, 01 Jan 2017 13:26:48 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=34 Beykoz Kedi Köpek Barınağı Beykoz Kedi Köpek Barınağı Adres: Mahmut Şevket Paşa Köyü yolu uzeri, 10.km, Beykoz – İstanbul Sorumlu: Veteriner Hekim Mehmet Bey Gönüllü: Berrin Olcay (532 786 3924) Personel: 2 Veteriner Hekim, 6 işçi Hayvan Sayısı: 1600 köpek Kupe Rengi: Kırmızı İhtiyaclar: Kuru mama, makarna, mercimek, guneslik, kulübe, vitamin

BEYKOZ HAYVAN BARINAĞI yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Beykoz Kedi Köpek Barınağı
Beykoz Hayvan Barınağı

Beykoz Kedi Köpek Barınağı

Adres: Mahmut Şevket Paşa Köyü yolu uzeri, 10.km, Beykoz – İstanbul

Sorumlu: Veteriner Hekim Mehmet Bey

Gönüllü: Berrin Olcay (532 786 3924)

Personel: 2 Veteriner Hekim, 6 işçi

Hayvan Sayısı: 1600 köpek

Kupe Rengi: Kırmızı

İhtiyaclar: Kuru mama, makarna, mercimek, guneslik, kulübe, vitamin

BEYKOZ HAYVAN BARINAĞI yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2017/01/01/istanbul-beykoz-barinagi/feed/ 0 34
Kediler ile ilgili ilginç sözler http://www.hayvanbakicisi.com/2016/10/24/kediler-ile-ilgili-ilginc-sozler/ http://www.hayvanbakicisi.com/2016/10/24/kediler-ile-ilgili-ilginc-sozler/#respond Mon, 24 Oct 2016 16:09:06 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=5890 1. Köpeklerin sahipleri, kedilerin ise personelleri vardır. 2. Kedilerden nefret eden insanlar bir dahaki sefer dünyaya fare olarak gelirler. 3. Kediler ‘her şey insanlar içindir’ atasözünü çürütmek için dünyaya gelmiştir (Paul Gray) 4. Kediler asla sabahın 3***ünde havlayarak sizi rezil etmezler, komşularınızı ısırmazlar ama perdeye tırmanıp odanın tavandan nasıl göründüğünü merak ederler. (Helen Powers) 5. […]

Kediler ile ilgili ilginç sözler yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
kediler-50-sozler

1. Köpeklerin sahipleri, kedilerin ise personelleri vardır.

2. Kedilerden nefret eden insanlar bir dahaki sefer dünyaya fare olarak gelirler.

3. Kediler ‘her şey insanlar içindir’ atasözünü çürütmek için dünyaya gelmiştir (Paul Gray)

4. Kediler asla sabahın 3***ünde havlayarak sizi rezil etmezler, komşularınızı ısırmazlar ama perdeye tırmanıp odanın tavandan nasıl göründüğünü merak ederler. (Helen Powers)

5. Kediler büyülüdür, onları ne kadar çok severseniz, ikiniz de o kadar uzun yaşarsınız.

6. Bir kedi sizin dostunuz olur ama köleniz asla.(Theophille Gautier)

7. Kedimizle oynarken, o mu bizi eğlendiriyor, yoksa biz mi onu eğlendiriyoruz kim bilebilir? (ünlü filozof Montaigne)

8. Kediler bize şunu öğretir: Doğadaki her şeyin illa bir işe yaraması gerekmez.(Garrison Keillor, yazar)

9. Kedilerden hoşlanmayan insanlardan uzak durun. (İrlanda atasözü)

10. Kediler duyguları konusunda dürüsttürler. İnsanlar ise duygularını gizlerler. (Nobel ödüllü, ünlü yazar Ernest Hemingway)

11. Bir kediyle geçirilmiş zaman asla vakit kaybı değildir. (ünlü psikanalist Sigmund Freud)

12. Kediler köpeklerden daha zekidir 6 kediye, karda kızak çektiremezsiniz.(Jef Valdez)

13. Kedileri seviyorum çünkü evimi seviyorum ve kediler de yavaş yavaş evimin gözle görünür bir ruhu oluyorlar.(Fransız şair, ressam, yazar, yönetmen John Cocteau)

14. Bir kedinin bir odaya ilk kez girişini inceleyin, her yeri inceleyip, koklar, kediler kimseye iyice araştırmadan güvenmezler. (ünlü filozof ve yazdığı romanlarla Fransız İhtilaline ilham vermiştir, Jean Jacques Rousseau)

15. Tanrı***nın yarattığı tüm hayvanlar arasında köle yapılamayan tek hayvan kedidir. (ünlü yazar Mark Twain)

16. Birçok filozof ve kedi tanıdım, kedilerin bilgeliği daha üstündü. (Hippolyte Taine)

17. Bir köpeğiniz olabilir ama bir ‘insanı’ olan kedilerdir, çünkü kediler için insanlar faydalı evcil yaratıklardır(George Mikes)

18. Köpekler çağırılınca gelirler, kedilerse mesajı alırlar ve sonradan size dönerler(Marty Bly)

19. Hayatın sıkıntısından 2 şeyle uzaklaşabilirsiniz: Müzik ve kediler(Albert Schweitzer)

20. Kediler doğanın baş yapıtıdır. (Leonardo da Vinci)

21. Kediler esrarengiz canlılardır, akıllarından bizim tahmin ettiğimizden çok daha fazlası geçer. (Sör Walter Scott)

22. Eğer kedimden önce ölürsem, küllerimden birazcık onun mamasına konmasını istiyorum, böylece onun içinde yaşamaya devam edebilirim. (Drew Barrymore)

23. Her ‘miyav’ kalpten gelen bir mesajdır (Stuart McMillan)

24. Bir kedinin sevgisinden daha değerli ne olabilir? (ünlü yazar Charles Dickens)

25. Kedi kimsenin maskarası olmaz (Heywood Brown)

26. Benim kedim kuyruk alfabesiyle konuşuyor (Robert A. Stern)

27. Kedisiz ev ne kadar güzel olsa da ev sayılmaz (ünlü yazar Mark Twain)

28. Bir kedinin babası olmak kolay değildir (B. L. Diamond)

29. Eğer kedilerim beni karşılamayacaksa, hiçbir Cennet, Cennet olamaz (kaynağı bilinmiyor)

30. Bir kediden daha iyi dost bulunabilir mi? (William Hardvin)

31. Kediler gizemli yaratıklardır… Sizi mi seviyorlar yoksa yalnızca lütfedip evinizde mi kalıyorlar asla bilemezsiniz. Onları son derece çekici kılan bu gizemdir. (Paul Moore)

32. Kedileri seviyorum çünkü evimi seviyorum; yavaş yavaş evimin gözle görülür ruhu oluyorlar. (Jean Cocteau)

33. Minicik bir kedi yavrusu bir sanat şaheseridir. (Leonardo da Vinci)

34. Bir kedi daha? Belki. Sevginin de mevsimi var. Tohumlar yeniden ekilmeli. Ama bir aile kedisi, eskimiş bir palto ya da patlak bir lastik gibi değiştirilemez. Her kedi yavrusu kendine özgü bir büyük kediye dönüşür. Ben dört kedi yaşındayım. Yaşamımı, birbirlerinin yerine gelen ama asla birbirlerinin yerini almayan dostlarımla ölçüyorum. (Irving Towsend)

35. Bir kedinin öfkesi muhteşemdir; saf kedi aleviyle yanar, bütün tüyleri dimdik olur ve herbiri cızırdayan mavi kıvılcımlar saçar. Gözleri ise içinin aleviyle ışıl ışıldır. (William S. Burroughs)

36. Kediler, seçilmiş arkadaşlardır. (Norman Corwin)

37. Kediler krallara bakabilir. (İngiliz Atasözü)

38. Kusursuz dostlarımın asla dörtten az ayağı olmaz. (Colette)

39. Bir yazarın edebi gücünün bir mezar taşı yazısı yazabilmesiyle ölçülebileceğini söylüyorlar. Ben derim ki: Bir kedi yavrusuna isim verebiliyor mu? (Samuel Butler)

40. Küçük tüylü yaramazlar yalnızca bütün duygularınızı boşalttığınız derin, çok derin kuyulardır. (Bruce Schimmel)

41. Kedinin kalpsiz olamayacak kadar derin bir ruhu vardır. (Ernest Menault)

 


42. Bütün hayvanlar arasında yalnızca kedidir yaşamı seyreden. Varolmanın döner dolabını mesafeli bir konumdan izler. Kedide sempatik olma kaygısı yoktur. Yalnızca yaşar, uzak, dingin ve bilge. (Andrew Lang)

43. Kedi gösterişli bir imparatordur, tebaası olmayan tek imparator! (Ayhan Kurt)

44. Sevgilinizle birlikte uyuyup uyumamak tercihinize bağlıdır, oysa kedinizle evliliğinizde bir önşarttır. (Marge Piercy)

45. Kediler köpeklerden daha akıllıdır. Dizboyu karda kızağı çekecek altı kedi bulamazsınız. (Jeff Valdez)

46. Kedinin duygusal dürüstlüğü tamdır. İnsanlar çeşitli nedenlerden duygularını saklayabilirler ama bir kedi asla. (Ernest Hemingway)

47. Kedimle oynadığım zaman, kimbilir belki de o benle daha fazla oynuyordur. (Montaigne)

48.Köpek düzyazıdır, kedi ise bir şiir. (Jean Burden)

49. Sanatçılar kedi sever, askerler köpek. (Desmond Morris)

50. İnsanlar hakkında psikolojik romanlar yazmak istiyorsanız yapacağınız en iyi şey bir çift kedi edinmektir. (Aldous Huxley)

Kediler ile ilgili ilginç sözler yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2016/10/24/kediler-ile-ilgili-ilginc-sozler/feed/ 0 5890
Hayvanlara yardım edeyim derken dolandırıcılara dikkat edin http://www.hayvanbakicisi.com/2016/09/03/hayvanlara-yardim-edeyim-derken-dolandiricilara-dikkat-edin/ http://www.hayvanbakicisi.com/2016/09/03/hayvanlara-yardim-edeyim-derken-dolandiricilara-dikkat-edin/#respond Sat, 03 Sep 2016 13:24:51 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=5865 Genel bir yazıdır isteyen üzerine alınsın. Bizler ile bazı derneklerin farkı; -Kendi elektrik faturalarını hat çekip sözde kurdukları barınaklara ödetmeyiz, zaten barınağımız yok olmasında istemeyiz. – İl dışından köpekleri getirip, para toplayıp, barınaklara, pansiyonlara kliniklere bırakıp kaçmayız. – Sahil kedilerini kısırlaştıracağım diye para toplayıp, kısırlaştırıp, kedileri klinikte bırakıp basıp kaçmayız. – Sözde barınağın kapılarını açıp […]

Hayvanlara yardım edeyim derken dolandırıcılara dikkat edin yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
kurtköy patileriGenel bir yazıdır isteyen üzerine alınsın.
Bizler ile bazı derneklerin farkı;
-Kendi elektrik faturalarını hat çekip sözde kurdukları barınaklara ödetmeyiz, zaten barınağımız yok olmasında istemeyiz.
– İl dışından köpekleri getirip, para toplayıp, barınaklara, pansiyonlara kliniklere bırakıp kaçmayız.
– Sahil kedilerini kısırlaştıracağım diye para toplayıp, kısırlaştırıp, kedileri klinikte bırakıp basıp kaçmayız.
– Sözde barınağın kapılarını açıp köpekleri bilmedikleri trafik ortasına sokaklara salmayız.
– Bizlerin işi vardır çalışırız, SGK’lıyızdır. Home offfice çalışıyorum, götürü usulü çalışıyorum, organizatörlük yapıyorum vs vs vs yalanlar söylemeyiz.
– Sözde barınak deyip köpekler üzerinden pansiyon parası alıp ormanlara salmayız.
– Dernek başkanları tüzüklerinde kendilerine aylık maaş alırlar, bizler gönüllüyüz.
– Sağdan soldan fatura alıp, dernek kasasını boşaltmayız.
– Mamaları toplayıp satmayız.
– Bir ilaç için 10 kişiden para toplamayız, klinik ilacı bulur faturasını gösterir, kliniğin hesabına para toplarız.
– Pardon şahsi hesabımı vermişim dernek hesabı yerine demeyiz. Klinik hesabını veririz hep.
– Altımızdaki arabayı kredi ile alırız ispatlarız. Dernek yöneticileri altındaki araçları ispatlayamaz.
– Bilmem neyin İl temsilcisiyim diye hava atıp aylık maaş almayız. Bizler alnımızın teri ile alırız maaşımızı.
– Bizler 3 gün orayı 2 gün burayı besliyoruz, bizler kontrol ediyoruz deyip şahsi yada dernek hesaplarını verip, sağdan soldan fatura toplamayız. Bizler sorumluluk sahibi insanlarız.
– Bizler belediyelerin attıkları hasta ölmek üzere olsa da canları alıp kliniğe götürürüz.
– Bizler ara sıra hayvansever olmayız, her daim hayvanseveriz.
– Bizler sayfamız büyüsün diye gelen bağışları facebooka reklam parası olarak kullanmayız. Kliniğe para isteriz. Kliniğin ismi cismi bellidir. Merak eden arar sorar gider.
– Bizler belediyelerden mama alıp yemek artığı kuru ekmek bırakmayız. Bizler belediyelere rağmen mücadele ederiz.
– Bizler mamacılar ile anlaşıp mama yerine para almıyoruz.
– Bizler ormana fotoğraf makinesi lazım deyip 3-5 kişiden fotoğraf makinesi parası almıyoruz. Kendimiz makine alıyoruz.
– Bizler ormana gelen kızları evlilik, ortaklık diye kandırıp 19.500 dolandırmıyoruz.
– Bizler herşeyin en iyisini biz biliriz deyip ahkam kesmiyoruz.
– Bizler klavye başında oturup onu da şöyle yapın bunu da böyle yapın burada da köpek var bak kötü durumda demiyoruz, Kendi bölgemizde ne görürsek müdahil oluyoruz. Kavyeden yada il-ülke dışından atıp tutmuyoruz.
– Bizler mama firmalarını birbirine düşürüp reklam parası almıyoruz.
– Bizler ‘’Kendimi hayvanlara adadım’’ diye dolanan şarlatanlardan değiliz. İşimiz gücümüz var. Dişimiz ağrıdığında insanlardan dişçi parası istemeyiz.
– Bizler derneğe gelen hayvanlara mama alın diye gönderilen parayı alıp, ona buna şuna hadi bizim ormanın reklamını yap, al sana bu kadar para demiyoruz. Çünkü dernek değiliz.
– Bizler çöplükte köpek görsek alıp şehir içine bırakırız, bazıları gibi orada bırakıp para kazanıp köpeklerin ölmesine müsaade etmeyiz.
– Bizler yurt dışından köpek fotoğrafı bulup tedaviye aldık demeyiz (Ankara)
– Bizler su tabancası alıcam, köpekler kavga ettiklerinde ayıracağım diye paraları toplayıp kızlarla yemeyiz.
– Bizler felçi köpekleri pansiyondan İstanbul’a getirirken ölmelerine sebep olmayız.
– Bizler köpekleri barınaktan çıkartıp bahçemize yada evimize koyup bol bol fotoğraflayıp sonrasında onlarca kişiden paralar toplayıp ertesi gün o köpeği barınağa bırakmayız.
– Bizler tonla para ve mama toplayıp ormandaki köpeklerin önüne çikolatalı pastalar, turşular atmayız.

Ref: www.facebook.com/muratcem.yetkiniiHayvanlara yardım edeyim derken dolandırıcılara dikkat edin yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2016/09/03/hayvanlara-yardim-edeyim-derken-dolandiricilara-dikkat-edin/feed/ 0 5865
Kurtköy patileri http://www.hayvanbakicisi.com/2016/09/03/kurtkoy-patileri/ http://www.hayvanbakicisi.com/2016/09/03/kurtkoy-patileri/#respond Sat, 03 Sep 2016 13:06:21 +0000 http://www.hayvanbakicisi.com/?p=5862 GÖNÜLLÜ HAYVANSEVERLER YARDIM ETMEYE ÇALIŞIYOR Sosyal Medya üzerinde kurduğu ‘Kurtköy patileri” adlı sosyal paylaşım sitesi yardımıyla topladığı köpek mamalarla düzenli olarak köpekleri beslemeye çalışan Murat Cem Yetkin ‘Kurtköy merkezden, şile otobanına kadar oldukça geniş bir alan, yaklaşık 110 kilometre kare. Bu alanda yaklaşık 3 bin başı boş köpek yaşıyor. Köpek sayısı zaman zaman artıyor, zaman […]

Kurtköy patileri yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GÖNÜLLÜ HAYVANSEVERLER YARDIM ETMEYE ÇALIŞIYOR

Sosyal Medya üzerinde kurduğu ‘Kurtköy patileri” adlı sosyal paylaşım sitesi yardımıyla topladığı köpek mamalarla düzenli olarak köpekleri beslemeye çalışan Murat Cem Yetkin ‘Kurtköy merkezden, şile otobanına kadar oldukça geniş bir alan, yaklaşık 110 kilometre kare. Bu alanda yaklaşık 3 bin başı boş köpek yaşıyor. Köpek sayısı zaman zaman artıyor, zaman zaman da hastalık ve açlık nedeniyle azalıyor. Buralara köpek bırakılmasını engellemek lazım. 100’e yakın besleme noktası var. Bunlara yetişmeye çalışıyoruz. Sağlık sorunları yaşandığında Belediyelerin imkanlarını kullanmaya çalışıyoruz, yetmeyen yerlerde özel kliniklere kullanıyoruz” dedi.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN İLGİNÇ BİR ÖNERİ

İstanbul’daki başıboş köpek sorunu ve hayvanların sorunlarını çözmek için ilginç bir öneri sunan Murat Cem Yetkin “Her kamu kuruluşuna bir sokak köpeği sahiplendirmek gerekiyor. Bu köpeklerin gıda ve sağlık giderleri belediyeler tarafından karşılanabilir. Her okula, sağlık ocağına, polis ve jandarma karakolu gibi kamu kuruluşlarına sahiplendirilen bu köpek sayesinde başı boş hayvan ve onların sorunları tamamen ortadan kalkabilir.Avrupa’da pek çok ülkede bu uygulamanın yapıldığını biliyorum” dedi.

Hayvanlara yardım edeyim derken dolandırıcılara dikkat edin
Kurtköy patileri yazısı ilk önce Hayvan Bakıcısı üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.hayvanbakicisi.com/2016/09/03/kurtkoy-patileri/feed/ 0 5862